Sportpszichológia

Egykori sportolóként, edzőként, pszichológusként munkám egyik fő mottója:

"A sport nem csak testnevelés, hanem a léleknek egyik legerőteljesebb nevelőeszköze".

Szent-Györgyi Albert gondolatai örök érvényűek az egyéni- és csapatsportolók körében egyaránt. Úgy gondolom, egy sportoló pályafutása, eredményessége, csapatmunkában történő hatékonysága és a csapatmunka rengeteg komponensből áll. Bizonyított tény, hogy a tökéletes fizikai felkészültség nem garancia a legjobb teljesítmény eléréséhez, a mentális tényezőknek szintén nagyon fontos - meghatározó - szerepe van az eredményesség tekintetében, amelyet egykori élsportolóként saját bőrömön is megtapasztalhattam.

A sportolók pályafutására több nézőpontból is rálátásom van, hiszen egykori sportolóként (kézilabdáztam, gör- és gyorskorcsolyáztam), egyesületi vezetőként, edzőként és szülőként is tudom, mennyi nehézséggel és örömmel járhat egy adott sportkarrier. Minden sportoló külön egyéniség, eltérő genetikai, szociális háttérrel és egyedi személyiségjegyekkel, más-más célokkal és probléma jelenségkörrel. Sportpszichológusi munkám során első célom az, hogy a sportolót megismerjem, majd önismeretét fejlesszem, ez adja a legtöbb esetben a kiindulópontját a személyre szabott fejlesztési terveknek, amelyek iránytűként szolgálnak egy sportoló pályafutása során.

Hogyan épülnek fel a sportpszichológiai foglalkozások?

Egyéni foglalkozások esetében kezdetben a sportoló személyiségének megismerése történik személyes beszélgetéssel, módszerekkel és különböző sportpszichológiai tesztekkel, amely az esetek nagy részében 2-3 alkalom. A további sportpszichológiai foglalkozások száma függ az adott személy megkeresésének okaitól, illetve problémáinak jellegétől. A mentális fejlődés minden esetben türelem és kitartó munka eredménye, így a folyamat több hónapig is eltarthat, amíg a sportolónál megfigyelhető a változás. Az ülésekbe bevonhatóak a sportoló igénye vagy szükség szerint az edzők, sportvezetők, csapattársak, családtagok is. 

Egy teljes sportcsapattal való foglalkozások felépítését, stratégiáját, a célmeghatározást minden esetben a csapatvezetőkkel, edzőkkel közösen tervezem sportpszichológiai nézőpontok figyelembevételével. 

Milyen téren tudok segítséget nyújtani?

  • Szorongásoldás 
  • Sportolói önismeret kialakítása 
  • Relaxációs technikák tanítása 
  • Versenyzői hatékonyság növelése 
  • Figyelem- és koncentráció növelése 
  • Teljesítményorientáció feltérképezése 
  • Imaginációs technikák megtanítása 
  • Csapatkohézió erősítése, csoportdinamika feltérképezése 
  • Sportpszichológiai szűrővizsgálatok 
  • Kiégés, sportolói pályafutás lezárása 
  • Sportpszichológiai tanácsadás edzők és szülők számára 
  • Sportcsapatok versenyekre, mérkőzésekre való kísérete, helyi pszichológiai megsegítés

Sportpszichológusi tevékenységeim az egyéni foglalkozások mellett:

- MOGGSZ sportpszichológiai előadások és csoportfoglalkozások

- MKSZ Csörgőlabda Női Válogatott, Európa-Bajnokságra való felkészítése

- Curling junior leány válogatott, Junior Világbajnokságra való felkészítése

- Curling junior csapat EYOF-ra való felkészítése

- Tatai Eötvös József Gimnázium sporttagozat - előadás, csoportfoglalkozások

- MOKSZ gyorskorcsolya junior válogatott melletti sportpszichológusi munka

Előadás: Magyar Sportpszichológiai Konferencia (2023, Pécs): Parasportolókkal végzett edzői és sportpszichológiai munka sajátosságai


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el